Tibetská mísa

O tibetské míse se toho na internetu můžete dozvědět poměrně mnoho. Můžete s překvapením zjistit, že téměř stejné mísy pocházejí z Tibetu i z Nepálu, dozvíte se, že byly mísami, které sloužily k přípravě i konzumaci jídla, při obětních rituálech byly nádobami na oběti, současně ale byly i hudebními nástroji.

Ne, nechci tu opakovat, co najdete jinde...

Jednoho dne jsme se potkali s tibetskou mísou poprvé a ona nás okouzlila. Vzali jsme ji do rukou, rozezněli ji a poslouchali její zvuk jako u vytržení. Uběhl nějaký čas, kdy jsme četli články na internetu a dozvídali se trochu teorie, objevovali jsme texty, které říkaly, jak mísu rozeznít a jak dosáhnout fontánkového efektu. Uběhl nějaký čas, kdy jsme informace zažívali a kdy se naše zaujetí přetavilo v touhu vlastnit ten zvláštní a duchovní výrobek tibetských kovářů, který už se už dobrých padesát roků nevyrábí. A pak jsme se začali probírat internetovými obchody a zjišťovat, z jakých tvarů, velikostí, provedení a paliček budeme nakonec vybírat. Svátečně naladěni jsme o adventu 2007 vyrazili do čajovny s esoterickou prodejnou. Představovali jsme si, jak budeme cinkat na desítky mís, jak je budeme roztáčet, jak se budeme snažit nalézt tu pravou.

Mísa, kterou jsme si s Bety  koupili k Vánocům 2007, si k nám ale našla cestu vlastně sama a zvláštním způsobem. V čajovně jsme si prohlédli všechny vystavené mísy a pak jsme vyslovili své přání paní prodavačce. Chvíli si s námi jen tak povídala, nejspíš poslouchala naše hlasy a možná i zkoumala, zda je náš zájem opravdový. Když získala odpovědi na všechny své nevyslovené otázky, sáhla do police za sebou a jednu mísu nám podala. Poslechli jsme si její zvuk a pokusili se ji roztočit, zněla nám velmi příjemně a harmonicky. Přesto jsme si ještě poslechli, jak zní i některé jiné mísy, ale žádná z nich už nám nezněla tak harmonicky a příjemně, žádný z tónů nenašel harmonickou odezvu v našich duších. Říká se, že každý člověk by měl mít svoji tibetskou mísu, že patrně není možné, aby jedna mísa byla tou pravou pro dvě osoby současně. Pokud je to opravdu tak, pak se nám dostalo nevýslovného štěstí. Máme společnou mísu a oběma nám ladí a připadá úžasná.

A k čemu že je mísa v dnešní době dobrá? K harmonizaci, jako úžasný předěl mezi světem venku za oknem a uvnitř v místnosti, k harmonizování duše, mysli, čaker i třeba k relaxaci a odpočinku po návratu z práce, po vyčerpávající práci i jiném výkonu. V Tibetské míse můžete navibrovat vodu k pití, je nasládlá, vibrace velmi rychle vyloučí chlór z vodovodní vody a upraví ji tak, že vám bude chutnat, což se o vodovodní vodě říci nedá. S navibrovanou vodou můžete zalévat třeba i květiny, uvidíte, že se jim bude lépe dařit a že krásně pokvetou. V neposlední řadě můžete třeba na tibetskou mísu hrát jako na hudební nástroj. Můžete na ní ťukat paličkou, roztáčet ji, nebo třeba vyťukávat rytmus čínskými hůlkami. A pokud se jednou dostane tibetská nebo nepálská mísa i do vaší blízkosti, nenechte si ujít souzvuk různých mís. Už současné rozeznění dvou mís vám připraví krásný zážitek, natož pak, když jich je více. A ještě jedna možnost se naskýtá. Roztočte svoji mísu paličkou (po lehkém ťuknutí na vrchní okraj mísy přitlačte paličku na mísu a kružte pod mírným tlakem po vnějším obvodu mísy, až se rozezní) a pak do znějící misky ťukejte paličkou nebo hůlkami. Pokud bude dotek jen velmi krátký a letmý, bude vám mísa znít dvěma nebo více různými tóny. Barva tónu je závislá na délce, síle a materiálu paličky, délka tónu a zvonivost je závislá na vzdálenosti místa ťuknutí od horního okraje mísy. Brzy zjistíte, že ne jen dvěma, ale třeba třemi nebo čtyřmi různými tóny může znít vaše mísa. Zkoušejte hru se zvuky. Očistí vás od starostí a stresu a pomůže vám zharmonizovat a doplnit energii. Tibetská mísa se brzy stane vaším nesmírně příjemným společníkem.

Jednu věc jsem prozatím zamlčel, ale nakonec jsme s Bety usoudili, že ji přece jenom napíšeme. Níže uvedená technika slouží k trochu hlubšímu souznění s mísou a k vnitřní harmonizaci. Pokud držíte mísu na dlani, podstatná plocha dna mísy nerezonuje, brání jí v tom vaše dlaň. Hledali jsme tedy způsob, jak rozeznít co největší plochu mísy, a tak nějak samovolně vyplynulo použití tibetské mísy jako zvonku. Obrátíte ji dnem vzhůru a položíte si dno obrácené mísy na nehty a jejich lůžka tří prstů, ukazováku, prostředníku a prsteníku. Malíček se může stejným způsobem dotýkat i nemusí. Protože je taková poloha velmi vratká, stabilizujete ji bříškem palce.

Vibrace mísy je takto větší a také déle zní. Pokud navíc zkusíte zpívat stejný tón, jako mísa, a zazpíváte ho dovnitř znějící mísy, velmi rychle se vaše tělo naladí na stejnou frekvenci, což napomáhá uvolnění a harmonizaci, brzy zaregistrujete stejné chvění i v okolí srdeční čakry, tedy v oblasti trojúhelníku a nad ním. A nemusíte ani vydávat zvuk ÓM...

A jak lze jinak používat vodu upravenou rezonující tibetskou mísou v praxi? Především v kuchyni. Lze z ní vařit čaj, kafe, bylinkové čaje, polévky, omáčky a vlastně cokoliv. Voda zbavená vibraceni chloru a dalších plynných částic, ochotněji přijímá vůni i chuť čaje, kávy, bylin a koření. Protože ztratí svou do jisté míry chemickou pachuť, káva, čaj, bylinkový čaj i uvařené jídlo mají trochu jinou chuť, než na jakou jsme běžně zvyklí. Ale to si snadno vyzkoušíte sami.

Prozatím posledním poznatkem je vkládání pozitivní informace do navibrované vody a nápoje či jídla z této vody připravených. V pozitivní informaci může být zakódován ozdravný proces a nemusí jít vždycky o naše zdraví. Pijáci kdysi říkali před požitím alkoholu: "Vejdi do života mého a neučiň tam ničeho zlého." Podobná, velmi rozšířená slova se týkají Fernetu. Zní: "Kudy teče, tudy léčí." Ať je to jakkoliv k smíchu, něco dobrého na tom je.  Takové lidové rčení je právě onou pozitivní informací. A už samým nejzákladnějším smyslem života by měl být pozitivní pohled na svět i na sám život. Vkládání pozitivní informace do navibrované vody je jen rozšířením pozitivního spektra v nás a kolem nás. Ale o tom si zase povíme něco někdy příště.

JOBE & Bety 26.02.2009